Świeżo upieczeni użytkownicy systemu Ubuntu od razu zauważą, że graficznie nie różni się on wiele od pozostałych znanych systemów, takich jak Windows czy Mac. W przeciwieństwie do Windowsa, posiada on domyślnie pasek narzędzi na górze ekranu, co dla niektórych może być na początku kłopotliwe, lecz można się do tego szybko przyzwyczaić.

 

Domyślnym środowiskiem graficznym Ubuntu jest Unity. Jego idea jest zbliżona do innych systemów operacyjnych i polega na zarządzaniu i otwieraniu aplikacji poprzez kontrolowanie ich za pomocą myszki i klawiatury. Co za tym idzie system jest w pełni graficzny.

 

Jak w przypadku każdego systemu i w Ubuntu możliwa jest zmiana tła pulpitu. Operacja jest bardzo domyślna, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w wolny obszar na ekranie i wybrać opcje „zmień tło pulpitu”. Dzięki temu będziemy mogli wybrać gotowe grafiki dostarczone przez system, lub zastosować własną, wybraną z dysku na komputerze.

 

Menu w Ubuntu

 

Jak było wspomniane w Ubuntu menu znajduje się na górze ekranu. Jest to miejsce, gdzie mamy łatwy i prosty dostęp do zarządzania najważniejszymi operacjami, a także do powiadomień systemowych. Na pasku możemy znaleźć różne ikony, m.in.. ikonę połączenia sieciowego, wskaźnik klawiatury, poziom zasilania, poziom głośności, godzinę i wskaźnik sesji. W ostatnim przypadku rozwija on menu systemowe, które pozwala na takie operacje jak wyłączenie i zresetowanie komputera, wyświetlenie informacji o systemie czy przełączenie użytkownika, a także otwarcie narzędzi do zarządzania komputerem.

 

Korzystanie z programów

 

Jedną z bardziej mylących rzeczy dla nowych użytkowników systemu jest pasek menu danej aplikacji. Nie znajduje się on bowiem na belce okna aplikacji, jak w przypadku na przykład systemu Windows, lecz jest on wyświetlany w lewej części panelu menu systemowego. Po uruchomieniu programu, na pasku menu zobaczymy jedynie jego nazwę, aby mieć dostęp do większej ilości narzędzi danego programu należy najechać kursorem na pasek menu, wtedy rozwiną się opcje danego programu np. plik, edycja, pomoc itp.

 

Ubuntu na skróty

 

Jednym z ciekawszych rozwiązań systemu jest tak zwany Launcher. Jest to pasek aplikacji, umieszczony po lewej stornie ekranu. Pozwala on na szybki dostęp do ulubionych narzędzi takich jak aplikacje, urządzenia, dyski itp.

 

Uruchamianie aplikacji znajdujących się w launcherze jest dziecinnie proste, wystarczy kliknąć na wybrany element lewym przyciskiem myszy. Uruchomiona w ten sposób aplikacja jest oznaczona małym trójkącikiem, jest również nieco podświetlona. Aby uruchomić ten sam program więcej niż jeden raz, należy przy kolejnym uruchomieniu przytrzymać klawisz shift i kliknąć na ikonę lewym przyciskiem myszy. Kilkukrotne uruchomienie tej samej aplikacji, również jest oznaczone na pasku w postaci małych trójkątów, znajdujących się po lewej stronie od ikony programu (3 uruchomienia pokażą 3 trójkąty, 4 uruchomienai 4 trójkąty itd.).