Sposoby na połączenie z internetem

Aby pobrać Ubuntu konieczne jest posiadanie dostępu do sieci internetowej, jeśli nie mamy jeszcze w mieszkaniu podłączenia, możemy skorzystać z sieci publicznej lub połączyć się z nim np. w hotelu czy restauracji. W miejscach gdzie wiele osób korzysta z internetu, takich jak miejsca publiczne, firmy czy hotele szczególnie istotne znaczenie ma infrastruktura informatyczna, która pozwala na połączenie z globalną siecią. W zależności od potrzeb wykorzystywane są różne formy podłączenia do internetu oraz rozdzielania go pomiędzy znaczną liczbą urządzeń znajdujących się w pobliżu. Oto przykładowe rozwiązania stosowane w tego typu przypadkach.

 

Podłączenie za pomocą infrastruktury telewizyjnej

Rozwiązanie, które szczególnie chętnie stosują hotele, gdzie wymóg standardów hotelowych sprawia, że pokoje często wyposażone są w telewizory. Obecne technologie dają możliwość umieszczenia w każdym pokoju hotelowy punktu dostępowego do internetu, właśnie poprzez wykorzystanie infrastruktury telewizyjnej, rozwiązanie to szczególnie popularne jest zwłaszcza zagranicą, o szczegółach dotyczących tworzenia tego typu sieci można przeczytać na stronie internetowej. Jest to rozwiązanie tym korzystniejsze, że nie wymaga zakładania dodatkowego okablowania, wiercenia ścian, ani innych tego typu zabiegów. Dzięki temu goście każdego pokoju cieszą się doskonałym sygnałem, a co za tym idzie niezachwianym dostępem do internetu, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które w hotelu nie tylko odpoczywają, ale także pracują. Stosunkowa łatwość instalacji oraz jakość internetu, który może być w ten sposób udostępniany gościom sprawia, że rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność.

Sieci lokalne

Jest to sposób wykorzystywany w firmach oraz w ramach sieci osiedlowych, w tym systemie komputer – serwer sieci jest stałe podłączony do internetu, a połączenie to jest udostępniane poszczególnym użytkownikom za pomocą łączy bezprzewodowych, kabli internetowych lub switha. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wymiany plików przez użytkowników sieci lokalnej bez konieczności łączenia z internetem, sieci tego typu są z reguły bezpiecznym rozwiązaniem, a rozbudowa sieci o kolejne urządzenia jest niezwykle łatwa. Dzięki łączności bezprzewodowej w ramach sieci mogą być obecne nie tylko komputery znajdujące się w jednym budynku, ale również urządzenia pozostające w znacznej odległości od budynku, w którym działa sieć lokalna.

 

PLC

Jest to stosunkowo nowy sposób na połączenie się z internetem, dzięki specjalnym modemom istnieje możliwość połączenia się z globalną siedzią poprzez gniazdko elektryczne. Modemy umożliwiają poprzez wykorzystanie sieci elektrycznej przesył dźwięków, obrazów – informacji.

 

Łącza szerokopasmowe

Znajdują zastosowanie zwłaszcza w dużych firmach oraz przedsiębiorstwach bezpośrednio związanych z działalnością w internecie, gdzie szybkość, jakość i stałość łącza są niezbędne do poprawnego funkcjonowania firmy. Ta forma połączenia internetowego zapewnia najszybszy internet, jest to też sygnał niezależny od warunków pogodowych dlatego w dużej mierze niezawodny. Co warto zauważyć DSL w takim przypadku ma stały adres IP, to w przypadku działalności niektórych firm, także ma istotne znaczenie.

 

To zaledwie niektóre z możliwości jakie współcześnie mają właściciele firm, hoteli, restauracji oraz władze miejskie chcąc udostępniać swoim gościom, klientom, pracownikom i obywatelom Internet. Jedno jest pewne nie ma firmy, która mogłaby funkcjonować bez dostępu do internetu, tak jak nie ma hotelu, który mógłby pozwolić sobie na brak połączenia z internetem w swoich pokojach, w obu przypadkach internet jest absolutnie niezbędnym warunkiem, aby dana firma mogła funkcjonować bez zarzutu, a hotel mógł pochwalić się rzeszą wiernych gości. Mając już podłączenie do internetu bez przeszkód możemy pobrać własną wersję Ubuntu, pamiętajmy jednak, że po zainstalowaniu systemu, aby mieć dostęp do internetu musimy odpowiednio skonfigurować połączenie.

 

Dostęp do Wi-Fi w hotelu

Budowa struktury Wi-Fi w hotelu jest obecnie standardem wymaganym przez współczesnych klientów. Samo zagwarantowanie wygodnego noclegu jest niewystarczającym argumentem zachęcającym do zatrzymania się turysty w danym obiekcie hotelowym. Hotel pełni teraz nie tylko rolę miejsca do wypoczynku, coraz częściej powinien spełniać oczekiwania i potrzeby osób pracujących i korzystających z hotelu w trakcie podróży biznesowej.

 

Okablowanie

Jednym z najtrudniejszych etapów wdrażania infrastruktury wi-fi w hotelu okazuje się odpowiednie rozmieszczenie punktów dostępowych. W końcu to od nich zależy prawidłowe działanie sieci. W celu wyeliminowania problemów z zasięgiem okazuje się również szczegółowe zaplanowanie liczby potencjalnych użytkowników. Więcej szczegółów dotyczących rozwiązań sieciowych dla hoteli poznamy na stronie - hotel wifi. Jednym ze stosowanych rozwiązań okazuje się między innymi rozmieszczenie punktów dostępowych na każdym piętrze hotelu.

Struktura sieciowa

Nowoczesne rozwiązania informatyczne znajdują szerokie zastosowania w obiektach użyteczności publicznej. Bezpłatny dostęp do internetu jest zatem coraz powszechniej stosowany w budynkach takich jak właśnie hotele. Dzięki tej ofercie turyści chętniej rezerwują pobyt właśnie w takimi nowoczesnym budynku. W celu swobodnego korzystania z sieci wi-fi zarówno w holu, restauracji czy samym pokoju hotelowym konieczne jest jednak zamontowanie stabilnej struktury sieciowej. Komfortowe zarządzania całą siecią hotelową możliwe jest zatem dzięki zastosowaniu wysokiej jakości urządzeń transmisyjnych oraz nowoczesnej wersji oprogramowania. W ten sposób stryktura administrowania siecią jest prosta, a wszelkie ewentualne konfiguracje można przeprowadzić od ręki.

                     

Lokalny dostęp do internetu

Zapewnienie dostępu do internetu lokalnym społecznością jest teraz celem wielu gmin i powiatów. Teraz realizacja tych planów jest możliwa. Otóż najnowszy projekt wydany przez Komisję Europejską dotyczy wyposażenia w wysoko przepustowe łącza internetowe miejsc, w których świadczone są usługi publiczne. Dotyczy to w szczególności placówek administracji publicznej, bibliotek czy szpitali. Więcej szczegółów o realizacji tego projektu dowiemy się klikając w link - https://mc.gov.pl/konsultacje/rozporzadzenie-wifi4eu. Takie inicjatywny znajdują duże poparcie w społeczeństwie.