Ubuntu jest jedną z wielu dystrybucji jednego z bardziej znanych systemów operacyjnych Linux. Ta wersja systemu została stworzona w 2004 roku przez firmę Canonical. W ciągu pierwszych lat od jego wydania, dystrybucja ta zdobyła rzeszę fanów. Nazwa systemu oznacza w języku afrykańskim „człowieczeństwo wobec innych”, a w odniesieniu do samego systemu jest rozumiana jako „Linux dla ludzi”.

 

Jednym z największych atutów systemów z rodziny Linux, jest to, że są one w pełni darmowe. Opierają się one o licencję open source, dzięki czemu każdy może nie tylko zainstalować u siebie taki system, ale również mieć wgląd do plików źródłowych i go rozwijać. Dzięki czemu można śmiało powiedzieć, że jest to system tworzony przez  fanów dla fanów.

 

Założeniem Ubuntu było dostarczenie użytkownikom pełnej wersji systemu operacyjnego, który zawierałby wszystkie narzędzia niezbędne do codziennej pracy. Ponadto musi on umożliwiać nie tylko swobodne korzystanie, ale także modyfikowanie poszczególnych elementów systemu. Dzięki temu każdy może dostosować system do swoich potrzeb, a każda instalacja może wyglądać inaczej.

 

System ten został opracowany w taki sposób, aby mogły z niego korzystać nawet osoby, które nie posiadają wykształcenia informatycznego. W okół tej dystrybucji skupia się rzesza fanów, dzięki którym można w łatwy sposób uzyskać odpowiedzi na wiele pytań i w łatwy sposób można rozwiązać problemy. Ponadto system uchodzi za bardzo stabilny, dzięki czemu często jest wybierany przez doświadczonych informatyków i świetnie nadaje się również do „zadań specjalnych”.