Niezależnie od tego jaki system operacyjny się wybierze, jego instalacja wielu osobom sprawia trudności. W przypadku Ubuntu jednak, proces instalacji jest na tyle prosty, by każdy mógł sobie z nim poradzić. Interfejs instalacyjny jest w pełni graficzny, dzięki czemu łatwo odnaleźć się w opcjach i ustawieniach, nie trzeba znać specjalnych komend systemowych, ani mieć szczególnej wiedzy odnośnie samego systemu. Oczywiście podstawowa wiedza informatyczna jest jak najbardziej wskazana, lecz dzięki podpowiedziom i niedoświadczone osoby powinny sobie bez problemu poradzić. Zatem do dzieła.

 

1. W pierwszej kolejności należy pobrać ze strony ubuntu.com obraz pliku instalatora. W ustawieniach można wybrać dystrybucję przeznaczoną dla procesorów 32 i 64 bitowych. Domyślnie zaznaczona jest opcja dla procesorów 64bitowych (obecnie bardzo rzadko stosuje się starsze procesory 32bitowe, więc jeśli nie jesteś pewnie jaki procesor posiadasz, zapewne jest to procesor 64bit).

 

2. W kolejnym kroku pobrany plik trzeba nagrać jako obraz płyty. Można to wykonać za pomocą narzędzia do wypalania dysków CD/DVD, zaznaczając opcję „obraz płyty”. W ten sposób stworzymy kopię plików instalacyjnych na zewnętrznym nośniku. Innym dobrym rozwiązaniem jest stworzenie takiego obrazu na nośniku USB, jednak nie wszystkie komputery mają opcję startowania systemu z takiego nośnika.

 

3. Z tak przygotowanym dyskiem należy przygotować komputer do instalacji nowego systemu. Warto tutaj zaznaczyć, że każdy system składa się z plików i danych, zatem niezbędne będzie zarezerwowanie odpowiedniego miejsca na dysku. Jeśli wykonujemy czystą instalację (na dysku nie ma żadnych innych danych) to system sam przydzieli sobie odpowiednią liczbę miejsca. Jeśli jednak planujemy instalację systemu na partycji, na której znajduje się obecnie inny system, lub są na nim jakieś dokumenty i pliki, to trzeba mieć świadomość, że te dane zostaną najprawdopodobniej usunięte w etapie instalacji. Dlatego jeśli nie chcemy ich utracić, warto wcześniej wykonać kopie zapasową i przenieść te dane na inny dysk lub partycję.

 

Przed instalacją jakiegokolwiek systemu warto również wcześniej wyeksportować swoje dane z przeglądarki internetowej oraz listy kontaktów z komunikatorów, a także listy muzyki itp. Co ciekawe mając na komputerze instalacje dwóch systemów – Ubuntu oraz Windowsa, można z poziomu Ubuntu przeglądać pliki dostępne w systemie Windows. Niestety operacja ta nie działa w drugą stronę.

4. Będąc tak przygotowanym można rozpocząć instalację systemu. W tym celu należy umieścić wcześniej przygotowany dysk w komputerze i uruchomić komputer ustawiając bootwanie na napęd CD/DVD (można to zrobić w ustawieniach BIOS). Co ciekawe instalator pozwala nam na podejrzenie systemu bez jego instalacji. Jest to świetny moment na wytestowanie systemu. Chcąc jednak zainstalować system należy wybrać opcje „Install Ubuntu”, co uruchomi kreator systemu, który przeprowadzi nas przez proces instalacyjny krok po kroku. W tym miejscu należy wybrać ogólne ustawienia systemu, takie jak:

- język, 

-połączanie z siecią internetową, 

-pobranie aktualizacji, 

-tworzenie partycji na dysu twardym, 

-ustawienie godziny i czasu, 

-wybór układu klawiatury,

-tworzenie konta użytkownika

 

Gdy przebrniemy przez te wszystkie pola rozpocznie się instalacja systemu. Jeśli nie wystąpiły żadne problemy będziemy mogli się cieszyć świeżo zainstalowanym nowym system operacyjnym.