1. Czy Ubuntu jest darmowy?

Ubuntu jest open source'ową dystrubucją Linuxa, co oznacza, że jest to w pełni darmowe oprogramowanie. Co więcej można wprowadzać do niego własne modyfikacje i zmiany i je publikować.

 

2. Skąd pobrać system?

System można pobrać z oficjalnej strony - www.ubuntu.com w wersji pełnej - https://www.ubuntu.com/download/alternative-downloads lub minimalistycznej, okrojonej - https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD

 

3. Jaką wersję systemu powonieniem wybrać?

W pierwszej kolejności powinno się ustalić jaki rodzaj procesora (CPU) posiadamy. Dla procesorów 64 bitowych należy wybrać system 64bitowy, dla 32bitowych system 32bitowy. Ponadto co pół roku wypuszczana jest aktualna wersja systemu nazwana według schematu rok.miesiąc i kod. Listę ostatnich dystrybucji systemu możemy znaleźć na stronie internetowej – https://wiki.ubuntu.com/Releases. Niektóre z dystrybucji opisane są literami LTS. Jest to skrót od „long term support” i zawiera między innymi aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa systemu. Nowe wersje LTS są udostępniane co 2 lata. Tego typu aktualizacje są darmowe i zawsze takie pozostaną.

 

4. Jakie wymagania sprzętowe trzeba spełniać, aby móc zainstalować Ubuntu?

 

Aby móc zainstalować Ubuntu na swoim komputerze potrzeba mieć:

procesor o minimalnym taktowaniu 700MHz Intel Celeron lub lepszy.

Minimum 512 MiB pamięci RAM

minimum 5 GB wolnej przestrzeni dyskowej (lub pamięci USB lub zewnętrznej karty pamięci lub dysku zewnętrznego)

grafikę umożliwiającą podpięcie monitora z rozdzielczością minimum 1024x768px.

Połączenie z internetem nie jest obowiązkowe lecz wysoce zalecane.

 

5. Czy na systemie Ubuntu mogę korzystać z wszystkich programów?

 

Niestety nie wszystkie dostępne programy są przeznaczone na systemy operacyjne Linux. Wiele z programów jest tworzona tylko z myślą o użytkownikach systemu Windows. Jednak powstało wiele emulatorów dla linuxów, które pozwalają na uruchomienie również tych aplikacji, które pierwotnie nie były stworzone pod ten system operacyjny. Istnieje jednak ryzyko, że niektórych z programów mimo wszystko nie będzie się dało uruchomić lub zainstalować na Ubuntu.

 

6. Czy Ubuntu jest bezpieczny?

 

Ideą stworzenia systemów Linux było ich bezpieczeństwo. Dystrybucja Ubuntu uchodzi za jedną z niebezpieczniejszych odmian systemu Linux. System został stworzony tak, by sam w sobie był odpowiednio zabezpieczony, więc nie jest wymagane instalowanie dodatkowego oprogramowania antywirusowego.