Dla wielu osób wybór systemu operacyjnego to kwestia przyzwyczajenia. Czasami jednak warto poszukać nowych, lepszych rozwiązań i spróbować czegoś nowego. Za tym, aby rozpocząć pracę z systemem Ubuntu przemawia wiele rzeczy m.in.:

 

-stabilność

-bezpieczeństwo

-łatwość użytkowania

 

Stabilność

 

Dystrybucja ta oparta jest o system Debian GNU/Linux, dzięki czemu uchodzi za jedna z najstabilniejszych. W przeciwieństwie do innych systemów operacyjnych, Ubuntu zawiesza się sporadycznie, bardzo często podczas użytkowania systemu nigdy nie spotkamy się z błędami krytycznymi, czy jakąkolwiek inną niesubordynacją systemu. Bez wątpienia jest to efektem zastosowania standardu Debian, który słynie z wysokiej jakości, która gwarantuje, że w systemie nie ma elementów, które mogłyby się popsuć. Ponadto każda instalacja aplikacji została wcześniej przetestowana przez tysiące ludzi na całym świecie, co daje pewność, że jest sprawdzona i działa poprawnie.

 

Bezpieczeństwo

 

Do kwestii bezpieczeństwa, w systemach Linux podchodzi się zupełnie inaczej niż dotychczas. W większości systemów tworzy się różnego rodzaju programy i nakładki na system, które mają zapewniać jego bezpieczeństwo. W Ubuntu jest inaczej. Sam rdzeń systemu ma być na tyle bezpieczny, by stosowanie innych zabezpieczeń było zbędne.

 

Kolejnym ważnym aspektem jest tutaj fakt, że od wykrycia jakiejkolwiek luki lub błędu systemu, mija zaledwie kilka godzin do momentu, gdy do systemu zostaną wgrane nowe poprawki, a sam błąd usunięty. Z tego względu często dystrybucje Linuxa stosuje się jako komputery serwerowe.

 

Łatwość użytkowania

 

Wiele osób ma problem z przejściem na inny system operacyjny, ze względu na przyzwyczajenie. Jednak system Ubuntu można uznać za jeden z łatwiejszych w użyciu. Jest on bardzo intuicyjny i dostosowany do potrzeb użytkowników. Ponadto wbrew ogólnej opinii, systemy Linuxowe mają bardzo przyjemne, czytelne i nowoczesne interfejsy, nieodbiegające niczym od innych znanych systemów.